Jak uczyć się słówek?

To jest chyba najważniejsze pytanie, które zadaje sobie każdy podejmując naukę języka obcego.

Ja nigdy nie zapomnę zeszytów do słówek, które prowadziłam kilka razy i które widziałam u wielu osób. Masz taki zeszyt? Kolumna słówek po angielsku, obok kolumna słówek po polsku, czasem jakieś zdanie przykładowe, ale rzadko. I po zapisaniu słowa czy kilku, nigdy się do tego zeszytu nie zagląda. Po co? Ważne, że zeszyt jest, nikt nie powie, że się słówek nie uczę.

W jaki sposób najlepiej uczyć się słówek, żeby były efekty?

  1. Ucz się całych zdań/wyrażen. Zeszyt możesz mieć, owszem, ja zeszytów nie potepiam, jeśli zeszyt jest prowadzony  z głową i tak, że chcesz do niego zaglądać, powtarzać/utrwalać to, co w nim zapisujesz.
  2. Ucz się z całych tekstów: czytaj, słuchaj, oglądaj i zapisuj to, czego nie wiesz, czego chcesz się nauczyć. Tylko w całym tekście masz możliwość zobaczyć i doświadczyć tego, jak złożone jest zdanie, jak wygląda, jak brzmi.
  3. Układaj własne przykłady zdań, takie, które będą dotyczyły Ciebie, znajomych, rodziny, wtedy jest łatwiej zapamietać na zasadzie skojarzeń.
  4. Dzięki temu, że uczysz się od razu całych zdań, przyswajasz gramatykę nawet o niej nie myśląc. Plus taki, że uczysz się gramatyki bez wkuwania regułek.

W jaki sposób zastosować to w praktyce? Oto prosty przykład. Posłuchaj/przeczytaj poniższy tekst, nieważne czy jest dla ciebie za łatwy czy za trudny, z pomocą tego tekstu pokażę Ci, jak uczyć się słówek.

 

Powiedzmy, że nie wiesz, co oznacza słowo “young”:

  1. Zapisz słowo “young” w zeszycie i przetłumacz na polski.
  2. Pod spodem zapisz całe zdanie: There is a young man in the garden.
  3. Jeżeli całe zdanie ma dla Ciebie sens, spróbuj teraz ułożyć własne zdania, możesz 2-3 zapisać. Przykłady: There is a young woman in the garden/ The man is not young./ I am young but my grandfather is old itd.
  4. Jeżeli w jednym zdaniu jest więcejnieznanych słów, zrób to samo.

Największym problemem w uczeniu się pojedynczych słów jest to, że nie potrafimy złożyć całych zdań. Dlatego najczęsciej jest tak, że nawet, jeżeli wszystko zrozumiesz, nie potrafisz odpowiedzieć na proste pytania. Dlateczego tak się dzieje? Wróćmy do tego samego zdania:

There is a young man in the garden.

Sama konstrukcja ‘there is’ przysparza problemów na poczatku nauki angielskiego. Słówka typu ,”a”, “the”, “in” podobnie. Jeżeli zrozumiesz, że to zdanie oznacza “W ogrodzie jest mężczyzna” i zaczniesz tworzyć podobne zdania: There is a boy in the garden, There is a table in the kitchen itd, oswoisz się z tą konstrukcją, złożenie zdania stanie się łatwiejsze i bardziej naturalne bez konieczności tłumaczenia w głowie po polsku, co w prowadzeniu naturalnej konwersacji raczej się nie sprawdza.

Bardzo polecam cały ten kanał

https://www.youtube.com/channel/UCVelwgSJW95Wvb49Bp3dkrw

Można znaleźć mnóstwo krótkich tekstów czytanych powoli, także jednocześnie słuchasz, czytasz, uczysz się nowych słów,  a także, jak juz wspomniałam wyżej, w sposób naturalny przyswajasz gramatykę.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s