5 minut angielskiego z DUOLINGO

Duolingo_logo_with_owl.svgAplikacji do nauki angielskiego jest mnóstwo. Zanim zainstalujesz jakąkolwiek na swoim telefonie, zawsze najlepiej poczytać opinie albo porozmawiać z kimś, kto aplikacji używa lub używał. Oczywiście można próbować metodą prób i błędów, ściągnąć aplikację i samemu się przekonać, jak działa i jak Ci się podoba. Jeśli dochodzisz do wniosku, że nie jest dla Ciebie, wykasuj ją, zanim zainstalujesz następną.

Aplikacja, którą bardzo gorąco mogę polecić wszystkim początkującym jest duolingo. Nie uczyłam się angielskiego z duolingo, ale wiem, jak aplikacja działa i w jaki sposób uczy języka. Ja obecnie z duolingo uczę się rosyjskiego i hiszpańskiego. Rosyjskiego uczyłam się przez 8 lat bardzo dawno temu i chociaż obecnie nie jest mi ten język do niczego potrzebny, to żal mi po prostu, że po tylu latach nauki, jedyne co mi pozostało to umiejętność czytania po rosyjsku i jako takie rozumienie podstawowych dialogów. Hiszpańskiego zaczęłam uczyć się na studiach sama z różnych książek i tak przez jakiś czas porzucałam naukę i do niej wracałam aż zupełnie zapomniałam o hiszpańskim, no bo przecież nie miałam czasu 😉 Skończyło się to tak, że w miarę opanowałam bardzo podstawowe zasady gramatyki, ale ani nic nie rozumiałam, ani nic nie potrafiłam powiedzieć. Aplikację duolingo poznałam latem 2016 roku, zaczęłam się uczyć rosyjskiego i hiszpańskiego, ale po kilku tygodniach chyba poddałam się, bo nie miałam czasu 😛 do hiszpańskiego czasem wracałam, ale niezbyt regularnie. Przeprosilismy się z duolingo jakies 4 miesiące temu, bo pomyślałam, że skoro wymagam od moich uczniów regularnej nauki, powtarzam, że nawet 10-15 minut dziennie wystarczy, aby się języka nauczyć, ale trzeba to robić systematycznie, to chyba sama powinnam udowodnić, że tak się da. O moich wzlotach i upadkach, jeśli chodzi o naukę hiszpańskiego też będzie można poczytać na blogu, ale wróćmy do duolingo.

Na podstawie moich lekcji rosyjskiego wytłumaczę na czym aplikacja polega.

Lekcje podzielone są tematcznie, jak widać na zdjęciach poniżej. Każdy temat to 5 poziomów, a każdy poziom ma określoną liczbę lekcji od 4 do 20. Poziom to ta cyferka w żółtej koronie w prawym dolnym rogu. Kółeczka szare to lekcje jeszcze niedostępne, jeżeli z poziomu zero (kółka fioletowe), przejdziesz na poziom 1, dostaniesz dostęp do “szarych” lekcji. W górnym prawym rogu, liczba w koronie pokazuje, ile poziomów zostało zakończonych. Szara kropelka (nie wiem, co to jest :P) pokazuje, ile dni po kolei pracujesz z duolingo. Jeśli masz dzień przerwy, liczba spadnie do 0.

 

Plusy duolingo:

  1. Lekcje są bardzo krótkie, trwają dosłownie kilka minut, także robiąc nawet jedną lekcję dziennie, uczysz się języka. Powoli, ale skutecznie.
  2. Za każdą lekcje dostajesz punkty i możesz sobie wyznaczyć dzienny limit.W zależności od tego, ile chcesz poświęcić czasu, 5 minut, 10 czy więcej ustawiasz sobie odpowiednie tempo.20181120_110039
  3. Punkty sprawiają, że duolingo traktuje się niemal jak grę, bo masz motywację, żeby punktów było więcej, a żeby mieć więcej punktów, musisz zrobić więcej lekcji. Jeżeli ktoś z Twoich znajomych (ale niekoniecznie muszą to być znajomi) korzysta z duolingo, możecie się wzajemnie podglądac, co niektórych może zmotywować do zdobywania większej liczby punktów. Jeżeli klikniesz na głowę na dolnym pasku (zdjęcie poniżej) masz dostęp do osób, które obserwujesz (jest tam też możliwośc, zeby osoby zapraszać lub wyszukiwać). 20181120_104709
  4. Uczysz się jednoczesnie czytać i słuchać, bo pojedyncze słowa i całe zdania są nagrane. Są również ćwiczenia, takie, gdzie musisz się nagrać, więc ćwiczysz wymowę.
  5. Uczysz sie od razu całych zwrotów, zdań, naturalnie przyswajasz gramatykę i budowę zdań bez regułek i zbędnych ćwiczeń.

Minusy duolingo:

  1. Według mnie osoby, które faktycznie uczą się od podstaw, mogą się do nauki z duolingo zniechęcić, szczególnie, jeżeli nigdy nie miało sie do czynienia z nauką języka obcego, bo nie zawsze wszystko jest bardzo jasne i oczywiste. Natomiast duolingo na pewno jest dla osób, które znają język chociaż trochę, bo te wiadomości, które masz, utrwalisz w pierwszych lekcjach, a początkowe sukcesy zachęcą do dalszej nauki.
  2. Duolingo nie uczy myślenia w danym języka, bo tu wszystko trzeba tłumaczyć. Ale uczenie się od razu konstrukcji zdania i tak jest bardzo ważne, więc przymykam oko 😉
  3. Aplikacja ta na pewno nie może byc jedynym źródłem nauki języka. Dodatkowe aplikacje, teksty do czytania, słuchania na pewno ułatwią i przyśpieszą naukę.

Mam nadzieję, ze ten wpis zachęci Cię do nauki z duolingo, jeżeli do tej pory ta aplikacja nie była Ci znana.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s