Zrozumieć angielski

black headphones with mobile smartphone
Photo by Kaboompics .com on Pexels.com

Ze zrozumieniem tekstów słuchanych jest najwięcej problemów. Dzieje sie tak wtedy, kiedy ucząc się języka, skupiamy się na podręcznikach, gramatyce, czytaniu. Z mówieniem jest mniej problemów, bo jesli znasz podstawowe słowa, zawsze jakieś zdanie sklecisz, coś wydukasz, a jak trzeba, to i na migi sie dogadasz. Najwięcej stresu kosztuje jednak brak rozumienia ludzi rozmawiających po angielsku. Poznałam kiedyś chłopaka, który był w Anglii ponad rok, ale angielskiego nie znał prawie w ogóle. Mieszkał z Polakami, pracował też z Polakami, w domu była polska telewizja, więc praktycznie zero kotaktu z angielskim na co dzień. Pewnego dnia jechał do pracy autobusem, usiadł obok starszej pani, która w pewnym momencie zadała mu krótkie pytanie po angielsku. Chłopak popatrzył na nią przerażony, pani powtórzyła pytanie dwa razy, on wzruszył tylko ramionami, po czym pani wskazała na jego zegarek. Domyślił się, że pytała o godzinę, więc coś wydukał pod nosem, po czym z ulgą wysiadł na kolejnym przystanku. Wydarzenie to było o tyle pozytywne, że chłopak postanowił zacząć uczyć się angielskiego zapisując się na kurs. Nasze drogi się rozeszły, więc nie jestem w stanie stwierdzić, jak sobie poradził. To bylo jakies 14 lat temu, więć jeśli nadal mieszka w Anglii, mogę tylko mieć nadzieję, że nie ma problemu, żeby przeprowadzić krótki dialog ze starszą panią w autobusie. Chyba, że przesiadł się w samochód i autobusami już nie jeździ 🙂 Z własnego doświadczenia wiem, że jeżeli na przystanku/w autobusie jest starsza pani, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że będzie chciała dialog rozpocząć, także miej oczy i uszy szeroko otwarte 😉

Pomyślisz: Jak można nie zrozumieć tak krótkiego pytania? Otóż jest to jak najbardziej możliwe, jeżeli nie masz do czynienia z językiem na co dzień albo z konkretnym akcentem. Mnie kiedys chłopak z Liverpool zapytał: Where is the toilet? Przysięgam, że tylko toilet zrozumiałam 😀 A było to już po kilku ładnych latach pobytu w Anglii, także takie kwiatki mogą zdarzyć się każdemu. Niezroumienie pytania, nie jest niczym wstydliwym, zawsze można poprosić o powtórzenie, tylko niektórych w takim momencie paraliżuje strach lub wstyd.

Ale nie o mówieniu dzis, tylko o słuchaniu 🙂

Co robić, żeby lepiej rozumieć angielski? Oczywiście słuchać przede wszystkim. Ale jak i czego słuchać? Wszystkiego jak leci, oby było po angielsku? Otóż nie. Jeżeli dopiero uczysz się angielskiego albo uczysz się od dawna, a właśnie z rozumieniem ze słuchu masz największe problemy, warto zastanowić się dlaczego. Moje zdanie jest takie, że nie słuchasz w ogóle albo za mało, albo słuchasz czegoś, czego i tak nie rozumiesz. Bo jeśli mało rozumiesz, to czy warto oglądać wiadomości na BBC, filmy czy programy dokumentalne? Zawsze warto, żeby mieć kontakt z językiem, radio czy telewizor, może sobie grać w tle, coś Ci wpadnie jednym uchem, drugim wypadnie, ile zapamiętasz, to już inna historia. Moja rada jest taka: słuchaj, oglądaj jak chcesz i ile chcesz, ale te 10-15 minut dziennie na naukę angielskiego wykorzystaj efektywnie, czyli słuchaj tak, żeby uczyć się rozumieć.

  1. Słuchaj krótkich, prostych tekstów, np z kanału, który wcześniej polecałam do nauki słówek English Short Stories. Najlepiej niech to będzie tekst, który trwa 2-3minuty i do którego masz tekst napisany.
  2. Najpierw tylko posłuchaj całego tekstu.
  3. Później posłuchaj jeszcze raz, jednocześnie śledząc wzrokiem tekst napisany.
  4. Znów skup się tylko na słuchaniu.
  5. Następnie słuchaj po 2-3 zdania albo nawet po jednym zdaniu i tak coraz dalej w tekst, wracając do początku, aż przesłuchasz  całość i będziesz w stanie wszystko zrozumieć.
  6. Na ten sam tekst poświęć tydzień albo i dwa, jeśli jest taka potrzeba. Nikt Cię nie goni, uczysz się dla siebie. Efekt końcowy ma być taki, że rozumiesz cały ten tekst, od początku do końca.
  7. Kiedy rozumiesz jeden tekst, zacznij to samo z kolejnym, ale do tego pierwszego wracaj, do drugiego i kolejnych też. Powtórki są bardzo ważne.

Słuchać można wszystkiego: bajek, audibooków, piosenek, podcastów, pamietaj tylko, aby skupić się na jednej rzeczy tak długo, jak tego potrzebujesz i dzielić teksty na krótkie ‘słuchowiska’. Największą satysfakcją będzie dla Ciebie to, że za miesiąc na przykład zrozumiesz 10 minut tekstu, z którego dziś jesteś w stanie zrozumieć 20%. Pomyśl, ile będziesz w stanie zrozumieć za rok, jeśli od dziś naprawdę skupisz się na słuchaniu ze zrozumieniem? Nie zapominaj, że 10-15 minut dziennie naprawdę wystarczy, jeśli słuchasz codziennie 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s