Codzienna nauka, czyli o nawykach.

apple device black and white business computer
Photo by Michaela on Pexels.com

Pisałam już krótko o celach i motywacji tutaj, a dzisiaj chciałam napisać o czymś, co jest o wiele ważniejsze i gwarantuje, że języka obcego nauczysz się na pewno. A mianowicie chodzi o wykształcenie nawyku uczenia się. Ameryki tu nie odkrywam, bo wiele się mówi/pisze o tym, że ludzie sukcesu wykształcili dobre nawyki, trzymają się rutyny i nie zasłaniają się wymówkami, że się nie chce, nie ma czasu itd. Richard Branson codziennie wstaje o godzinie 5 rano, Benjamin Franklin każdego wieczoru o 21 zapisywał podsumowanie swojego dnia odpowiadając na pytanie ‘What good have I done today?’, Charles Darwin zawsze intensywnie pracował przed południem, ale po południu miał czas na ćwiczenia. Przykładów można znaleźć mnóstwo.

Każdy z nas ma jakieś przyzwyczajenia i nawyki, jedne są lepsze, inne gorsze, ale wszyscy robimy coś każdego dnia niemal automatycznie: poranna toaleta, kawa/herbata, mycie zębów, odwożenie dzieci do szkoły, w pracy odpisujemy na mejle, robimy raporty itd. Każdy ma swoją rutynę, bez której dzień wydaje się dziwny lub niekompletny, a nadal działamy wręcz jak roboty, te czynności są w nas w jakiś sposób zakodowane, wykonujemy je, nie myśląc o nich. I o to właśnie chodzi w nauce języka, ma się ona stać częścią codziennej rutyny, czymś, co zaczniesz robić regularnie i nie będzie wymówek, że nie ma czasu.

Pisałam już, jak ważne jest, żeby na naukę poświęcić przynajmniej 10-15 minut  dziennie. Twoim zadaniem jest znaleźć te 10-15 minut w ciągu dnia, każdego dnia! Wszystko zależy od tego, jak wygląda Twój dzień, kiedy wiesz, że na pewno będziesz w stanie się skupić na czytaniu lub słuchaniu. Ja piąty miesiąc już chyba uczę się hiszpańskiego z duolingo. Kiedyś używałam innej aplikacji, były to głównie podcasty i nawyk słuchania tych podcastów wprowadziłam przy porannej kawie. Nie sprawdziło się to za bardzo, bo rano ciągle ktoś czegoś ode mnie chce i musiałam z tej pory dnia zrezygnować 🙂 Z duolingo uczę się wieczorami. Moje dzieci są jeszcze na takim etapie, że chcą, aby zostać z nimi w pokoju dopóki nie zasną. I to jest właśnie mój czas na duolingo. Poczytam dzieciom książkę, dam buziaka na dobranoc, one zasypiają, a ja ze słuchawkami na uszach szlifuję hiszpański. Jeśli nie kładę dzieci spać, to lekcje z duoligo i tak robię wieczorem.  Po tylu miesiącach jest to rutyna, o której nawet nie myślę, biorę telefon, słuchawki i odpalam aplikację.

Zastanów się dobrze, kiedy możesz poświęcić te 10-15 minut na naukę: może rano przy kawie (jeśli nikt Ci gitary nie zawraca ;)), może dojeżdżasz do pracy autobusem czy chodzisz na pieszo (mozna słuchac podcastów), może tak jak u mnie najlepiej sprawdzi się nauka wieczorem? Duolingo jest tak zaprojektowane, żeby ten nawyk codziennej nauki wykształcić, ma fajną opcję zaznaczania lekcji każdego dnia, więc jak zapomnisz, masz puste okienko. Jeśli nie korzystasz z duolingo, możesz zacząć zaznaczanie dnia kiedy się uczysz w kalendarzu albo w aplikacji (wyszukaj jakikolwiek ‘habit tracker’ i ściągnij na telefon). Oczywiście na początku może się zdarzyć, ze nauka nie będzie odbywała się codziennie, co drugi albo nawet co czwarty dzień. Według różnych źródeł wykształcenie nowego nawyku zajmuje ponad 2 miesiące i u mnie to by się zgadzało, bo jak wspominałam, z duolingo uczę się piąty miesiąc, a mniej więcej od trzech miesięcy zdarzają mi się pojedyncze dni, kiedy lekcji nie zrobię. Także nie zniechęcaj się, jeśli na początku zapominasz o regularnej nauce, skup się na tym, aby coś Ci o niej przypominało (budzik, aplikacja), z czasem będzie coraz lepiej 🙂

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s