Filmy po angielsku dla początkujących.

Ciężko jest polecić filmy do oglądania, bo ktoś woli oglądać komedie, a ktoś inny horrory. Pytanie brzmi, czy jeśli zaczynasz oglądać film po angielsku, to szybko się poddajesz, bo film jest nudny, czy po prostu większości dialogów nie rozumiesz? Ja na tym blogu staram się polecać materiały do nauki dla osób, które przygodę z angielskim dopiero zaczynają albo uczą się już jakiś czas, ale nadal mają spore problemy ze zrozumieniem języka. Oczywiście, że dobrze jest się otoczyć językiem, słuchać/oglądać jak najwięcej, więc oglądaj co chcesz i ile chcesz, ale ja jednak zachęcam do tego, żeby trochę czasu poświęcić na skupienie się i przeanalizowanie tego, czego słuchasz czy tego, co oglądasz.

Od czego zacząć, żeby łatwiej było film zrozumieć?

  1. Obejrzyj cały film od początku do końca, może być z polskimi napisami, jeżeli jest taka możliwość (absolutnie nie z lektorem!). Chodzi o to, żeby w Twojej głowie zapisał się obraz całej historii, żeby było wiadomo, o co chodzi, jakie problemy mają bohaterowie.
  2. Kiedy już wiesz, o czym jest film, wyłączasz polskie napisy i oglądasz od początku. Ja tutaj zachęcam do dzielenia filmu na “odcinki”, po 10-15 minut. Te 10-15 minut możesz wykorzystać jako porcję codziennej nauki angielskiego, żeby w ten sposób przeanalizować cały film. Może Ci to zająć nawet miesiąc, ale kogo to obchodzi? To jest Twoj miesiąc z wybranym przez Ciebie filmem.
  3. Oglądając po raz drugi, możesz włączyć angielskie napisy. Weź wtedy swój zeszyt do słówek i zapisuj nowe wyrażenia/zdania. Nie wszystkie od razu, bo może się okazać, że w tych 10 minutach będzie bardzo dużo nowych wyrażeń.
  4. Z napisami możesz obejrzeć 2-3 razy, a poźniej znów 2-3 razy bez napisów, wsłuchuj się w zdania i staraj się je powtarzać.
  5. Po analizie całego filmu (nieważne, ile tygodni będzie to trwalo), usiądź wygodnie, włącz film bez napisów i obejrzyj od początku do końca. Enjoy 😀

Nauka z filmami jest naprawdę bardzo przyjemna i bardzo skuteczna, bo uczysz się od razu żywego języka, dialogów. Jeżeli nie lubisz książek, wrzuć je do szuflady i pracuj z filmem 🙂

Tak jak pisałam na początku, ciężko jest polecić filmy, bo nie każdemu się moje sugestie mogą spodobać. Ale może komuś tak, więc to są moje 3 typy:

  1. Bajki dla dzieci. Jeżeli masz dzieci, a szczególnie małe dzieci, obejrzyyj coś razem z nimi, zobacz czy Ci się spodoba, a jak dzieci pójdą spać, obejrzyj po raz drugi, trzeci i kolejny. Jedną z najlepszych bajek do nauki jest nielubiana przez rodziców (należę do tego grona :P) Peppa Pig. Odcinki są krótkie, język prosty, dużo zwrotów się powtarza, łatwo je utrwalić, więc naprawdę warto wykorzystać tę bajkę do nauki. Poza tym na youtube można włączyć napisy. Ale jeżeli nie możesz się przemóc, bo na widok Pepy dostajesz białej gorączki, to daj sobie spokój, nie warto się męczyć, szukaj takiej bajki, którą obejrzysz z przyjemnością.
  2. Typowe filmy do nauki angielskiego Oxford English Video. Są dość stare, jakość nie jest świetna i niestety w napisach pojawiają się błędy, ale język jest prosty, aktorzy mówią wolno i wyraźnie, niektóre sytuacje są dość zabawne, więc przyjemnie się ogląda. Ja te odcinki często wykorzystuję na lekcjach, bo można prowadzić bardzo fajne konwersacje, ćwiczyć słownictwo i struktury gramatyczne.
  3. Komedie romantyczne. To już jest temat rzeka, bo takich filmów istnieje cała masa. Polecam akurat ten gatunek, bo zwykle historie są łatwe do zrozumienia, wręcz banalne, do pracy nad językiem idealne. Moje typy to: The Holiday, How to lose a guy in 10 days, Notting Hill, Bridget Jones’s Diary, The Wedding Planner. To tylko kilka, które według mnie przyjemnie się ogląda.

Mam nadzieję, że ten wpis rozjaśni nieco problem pod tytułem: co ja mam oglądać, przecież ja nic nie rozumiem! Pamietaj, że systematyczna praca, to droga do sukcesu. Z każdym filmem będzię coraz lepiej 🙂

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s