Boże Narodzenie w Wielkiej Brytanii

20191221_175132Mieszkając na obczyźnie, większość rodaków nie porzuca swoich tradycji. Niewyobrażalne wydaje się nie zasiąść przy Wigilijnym stole, czy też nie spotkać się w gronie najbliższych, rodziny lub  przyjaciół. Ignorancją byłoby jednak nie zapoznanie się z tradycjami Brytyjczyków.  Dla osób, które mieszkają w Wielkiej Brytanii od wielu lat, oczywiste staje się lączenie obydwu tradycji, czyli np. polska kolacja wigilijna 24 grudnia i pieczony indyk 25 grudnia.

Jeśli mieszkasz w tym kraju od niedawna albo tutaj nie mieszkasz, a interesuje  Cię brytyjska kultura i tradycja, poniżej przedstawiam kilka najbardziej znanych swiątecznych tradycji brytyjskich:

1. Christmas dinner

Dla Brytyjczyków 25 grudnia jest dniem najważniejszym. Wtedy spotykają się w rodzinnym gronie, a na stole pojawia się wystawny świateczny obiad. Jest to pieczony indyk i pieczone ziemniaki oraz inne warzywa, przede wszystkim brukselka, bardzo często yorshire pudding – upieczone z ciasta przypominającego ciasto naleśnikowe, pigs in blankets – kiełbaski zawijane w bekon, gravy – rodzaj sosu, cranberry sauce – sos żurawinowy, a na deser podaje się christmas pudding – jest to ciasto, którego przygotowanie jest długim i żmudnym procesem, podaje sie je zwykle z sosem na bazie brandy.

2. Mince pies.

Są to aromatyczne babeczki z kruchego ciasta nadziewane suszonymi owocami. Według tradycji, jesli chce się zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku, należy zjeść jedną babeczkę dziennie pomiędzy Bożym Narodzeniem, a wigilią Trzech Króli (w sumie 12 babeczek).

3. Prezenty.

Prezenty rozpakowuje się rano 25 grudnia, bo Mikołaj zostawia je w wigilijną noc, oczywiście wchodząc do domu przez komin. Prezenty w Wielkiej Brytanii to istne szaleństwo, obdarowuje się każdego w rodzinie, nauczycieli, znajomych, a później wiele z tych prezentów trafia na ebay z dopiskiem ‘unwanted gift’ (niechciany prezent) 🙂

4. Kartki.

Kolejne brytyjskie szaleństwo, które przyprawia mnie o ból głowy, kiedy patrzę na ilość marnowanego papieru. Kartki obowiązkowo każdy musi dac każdemu. Dzieci przychodzą ze szkoły z listą uczniów z klasy na kartce papieru, żeby czasem nikogo nie pominąć przy wypisywaniu kartek. Mój syn jak co roku dostał prawie 30 kartek, z których otworzył może 5, reszta dalej leży w plecaku. A sam wypisał chyba 3, tylko dla bliskich kolegów. Tej tradycji mówimy ‘nie’.

5. Christmas crackers.

Jest to kolorowa rolka papieru, zapakowana jak cukierek. W środku znajduje się mała niespodzianka, papierowa korona i karteczka z żartem. Otwiera się je jednocześnie pociagając za obydwa końce, więc robią to dwie osoby albo wszyscy razem siedzący przy stole.

6. The Royal Christmas Broadcast.

Co roku w dzień Bożego Narodzenia o godzinie 15 można obejrzeć transmisję przemówienia królowej. Podsumowuje ona ubiegły rok i składa rodakom życzenia świąteczne.

Wigilia dla Brytyjczyków to zwykły dzień, ale większość kończy pracę wcześniej niż zwykle i udają się do domów, często też do pubów, gdzie rozpoczynają przedświąteczne przygotowania 🙂 25 grudnia, to jak wspomniałam wcześniej dzień spędzony z bliskimi, natomiast 26 grudnia, tzw. Boxing Day, to początek poświątecznych wyprzedaży, więc koniec siedzenia przy stole, czas ruszyć szturmem na centra handlowe.

Jeśli znasz i celebrujesz inne brytyjskie tradycje świąteczne, podziel się swoimi doświadczeniami.

Aby otrzymywać aktualne wiadomości na temat tego, co dzieje się na blogu, możesz śledzić mój FanPage lub zapisać się na newsletter. Zapraszam również do obserwowania mnie na Instagramie.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s