Jak zaplanować naukę angielskiego

20191231_111615.jpgNowy rok, nowe postanowienia, plany, cele. Wielu z Was jak co roku postanowiło sobie, że teraz to już na pewno nauka angielskiego stanie się priorytetem i rok 2020 to rok z angielskim. Albo zaczynasz, albo do nauki wracasz, po raz kolejny, bo w ubiegłym roku i 2 lata temu, może też 3 i 4, jak w styczniu i lutym było w miarę dobrze i nawet postępy dało się zauważyć, to w marcu jakoś już ten angielski zaczął się rządzić swoimi prawami, póżniej Wielkanoc, to wiadomo mniej czasu, w lato za gorąco, jesienią ciemno i zimno, a póżniej Gwiazdka to logiczne, że na nic nie ma czasu. I znowu styczeń i obiecujesz sobie, że tym razem będzie inaczej… pewnie do marca 🙂

Co zrobić, żeby wytrwać i nie porzucić nauki po 2 miesiącach?

Przez te 2 miesiące masz szansę, żeby wyrobić w sobie nawyk uczenia się. Pisałam o tym tutaj. Jeśli przyzwyczaisz sie do codziennego obcowania z językiem, masz duże szanse, żeby się nie poddać i uczyć się cały rok. Nawyk jest o wiele ważniejszy niż motywacja, bo z motywacją będzie podobnie jak z noworocznym postanowieniem, potrwa kilka tygodni, może miesięcy, a później znajdziesz wymówki: brak czasu, chęci, zmęczenie itd.

Aby nie stracić zapału do nauki, spróbuj zrobić plan nauki języka angielskiego. Jak się do tego zabrać? W bardzo łatwy sposób. Przeczytaj, zrób notatki i zacznij działać:

  1. Kup zeszyt. To banalny, ale bardzo ważny punkt. Wybierz format, jaki lubisz najbardziej, A4 lub mniejszy, który chcesz mieć zawsze przy sobie. To nie będzie klasyczny zeszyt do słówek, miedzy innymi do słówek, ale także Twoj osobisty dziennik, notes, brudnopis i co tam jeszcze sobie zażyczysz. W tym zeszycie na samym początku zapisz Plan Nauki Angielskiego na rok.
  2. Pora dnia na naukę. Wyznacz sobie taką porę dnia, kiedy wiesz, że na pewno znajdziesz czas na przeczytanie, posłuchanie lub obejrzenie czegoś w języku angielskim. Wystarczy 10-15 minut, ale takie 10-15 minut, kiedy na pewno angielski będzie na pierwszym miejscu: rano przy śniadaniu, przed snem, na przerwie na lunch, w autobusie/pociagu w drodze do/z pracy. Tylko Ty znasz plan swojego dnia, więc pomyśl, kiedy możesz poświęcić czas na angielski i pilnuj tego czasu! 10-15 minut to minimum, które trzeba brać pod uwagę. Jeśli uda Ci się poczytać/posłuchać 20-30 minut, godzinę, fantastycznie! Ale w swój plan wpisz 10-15, jeśli nie będziesz mieć więcej czasu, unikniesz frustracji i zniechęcenia.
  3. Wybierz 4 różne źródła, które wykorzystasz do nauki. Mogą to być:  książka (polecam książkę do czytania plus audiobook), film lub serial, aplikacja, kanał do nauki języka na youtube, podcast, podręcznik do gramatyki (jeśli gramatyka nie jest Ci obca i chcesz utrwalić pewne zagadnienia). Wybierz tylko 4 i zapisz je w swoim planie. Chodzi o to, żeby nie gromadzić stosu książek, nie ściągać nowej aplikacji co tydzień, nie skakać po różnych stronach/kanalach, ale chodzi również o to, żeby mieć do wyboru kilka opcji, żeby się nie znudzić. Możesz się skupić na słuchaniu/czytaniu książki przez tydzień, a kolejny tydzień oglądać serial lub film. Możesz codziennie korzystać z innego z tych 4 źródeł, ale postaraj się tylko na nich koncentrować i tylko do nich wracać, powtarzać, bo powtórki są bardzo ważne.
  4. Zapisuj słowa/wyrażenia w zeszycie. Nauka nowych wyrażeń jest bardzo ważna. O tym, jak uczyć się słówek, pisałam tutaj. Zapisuj, twórz swoje zdania, pytania, w ten sposób na pewno więcej zapamiętasz.
  5. Zapisuj w zeszycie wszystko, co przychodzi Ci do głowy w trakcie nauki: pytania, wątpliwości, zdania, które chciałbyś zastosować, ale nie wiesz jak. Bardzo czesto zdarza się, że uczeń przychodzi do mnie na lekcje i mówi: “Miałem taką sytuację w tygodniu i nie wiedziałem, co powiedzieć, ale zapomniałem, co to bylo” albo “Znajomy Anglik powiedział cos w pracy, ale zapomniałem tego słowa”. Dlatego zawsze zachęcam do notowania. Jeśli chodzisz na zajęcia angielskiego, możesz wątpliwości zweryfikować z nauczycielem, jeżeli nie, dopytaj znajomych, którzy znają angielski albo poproś doktora google 🙂 Tak jak pisałam wcześniej, ten zeszyt to Twoj dzennik, notatnik, z którym nie będziesz się rozstawać i do którego będziesz wacać, bo to Twoja kopalnia wiedzy. Możesz również raz w miesiącu wydrukować dziennik nauki angielskiego codziennie zapisywać ile czasu poświęcasz na język angielski, z jakiego źródła korzystasz i jakie nowe wyrażenia poznajesz. To również powinno pomóc w wykształcaniu nawyku uczenia się oraz w monitorowaniu Twoich postępów.

Ten plan powinien Ci pomóc zacząć uczyć się systematycznie i nie rezygnować nawet w chwilach, kiedy nie do końca czujesz motywację. Pamietaj, że nauka języka ma być przyjemnością. Nauka to nie ślęcznie nad książkami, ale także słuchanie piosenek, oglądanie seriali, nawet mało ambitnych filmików, ważne, żeby codziennie mieć kontakt z językiem i żeby codziennie czegoś nowego się nauczyć.

Stwórz plan i zacznij działać. A za rok z dumą zrobisz podsumowanie 🙂

Aby otrzymywać aktualne wiadomości na temat tego, co dzieje się na blogu, możesz śledzić mój FanPage lub zapisać się na newsletter. Zapraszam również do obserwowania mnie na Instagramie.

 

 

3 thoughts on “Jak zaplanować naukę angielskiego

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s