Z jakich książek uczyć się gramatyki?

20200504_175123

Czy warto uczyć się angielskiej gramatyki? Wiele osób twierdzi, że dużo ważniejsze jest słownictwo, jak znasz słówka, na pewno się dogadasz, a gramatyka, to sprawa drugorzędna. Wiele w tym racji, ale nie do końca z samymi slowkami poradzisz sobie w życiu codziennym. Poza tym, wkuwanie samych słówek też nie jest dobrą formą nauki,  bo co zrobić z pojedynczymi słowami, jak je skleić w całość? Jak stworzyć zdanie, gdzie wstawić przyimki? Nie jestem fanką fiszek z samymi słowami, jeśli już uczysz się z fiszkami, to lepiej całe zwroty i zdania, żeby te słowa gdzieś pasowały, z czymś się kojarzyły. No i ucząc się całych wyrażeń i zdań, uczysz się też gramatyki. Weźmy za przykład takie zdanie:

I go for a walk every evening. – Co wieczór chodzę na spacer.

Czytasz takie i podobne zdania i zapamietasz, że jeśli idziesz/chodzisz gdzieś co wieczór, użyjesz słowa go, czyli iść w formie podstawowej.

I went for a walk yesterday. – Wczoraj poszedłem na spacer.

Tutaj mamy słowo went, czyli go w czasie przeszłym. Uczysz się nowego słowa, a jednocześnie czasu przeszłego i całe zdanie jest dla Ciebie przykładem, jak go zastosować.

Także ja jestem jak najbardziej za tym, żeby gramatyki uczyć się od początku, ale nie tylko przerabiać regułki i uzupełniać nudne ćwiczenia, ale słuchać, powtarzać i od razu stosować zdobytą wiedzę.

W zależności od tego jak przebiegała Twoja nauka języka angielskiego, czasem zdajesz, sobie sprawę,  że masz braki w znajomości gramatyki i przydaloby się pewne kwestie powtórzyć. Po jakie książki najlepiej wtedy sięgnąć? Ja mogę polecić cztery, z których najczęściej korzystam na lekcjach:

1. English Grammar in Use – Raymond Murphy.

Jest to jedna z najlepszych książek do nauki gramatyki. Każdy rozdział zawiera dwie strony, na jednej jest wyjaśnienie danej kwestii gramatycznej z licznymi przykładami, na drugiej ćwiczenia. Książka ta jest dostępna na kilku poziomach zaawansowania.

2. English for everyone – a complete self-study programme.

Jak sama nazwa wskazuje, może to być książka do samodzielnej nauki. Są cztery poziomy zaawansowania i na każdym poziomie dostępny jest podręcznik i zeszyt ćwiczeń. Ogromnym plusem jest to, że większość nagrań dostępna jest za darmo na stronie wydawnictwa, wystarczy się zalogować. Także nie rozwiązujesz tylko ćwiczeń pisemnych, ale jest sporo czytania oraz słuchania.

3. Visual Grammar – Timesaver.

Timesaver neleży do jednej z moich ulubionych serii. Jest w niej mnóstwo bardzo ciekawych książek do nauki języka angielskiego. W Visual Grammar nie znajdziesz regułek i wyjaśnień, ale ćwiczenia dotyczące konkretnych zagadnień gramatycznych. Na jednej stronie zagadnienie to jest przedstawione w formie ćwiczeń obrazkowych, a druga strona zawiera ćwiczenia odnoszące się do obrazków oraz ćwiczenia dodatkowe.

4. Discover Elementary English Grammar. – Rachael Roberts.

Jedna  z najstarszych książek do nauki angielskiego w moim zbiorze, polecona mi kiedyś przez znajomą nauczycielkę angielskiego. Nie wiem nawet czy można tę książkę jeszcze gdziekolwiek kupić, ale w bibliotece pewnie dostępna. Co różni tę ksiązkę od innych to fakt, że samemu trzeba odgadnąć na czym polega dana reguła gramatyczna. Jest krótki tekst, a do niego pytania, na które uczeń musi odpowiedzieć i domyślić się w ten sposób, dlaczego mówimy tak,  a nie inaczej. Druga strona rozdziału to oczywiście dodatkowe ćwiczenia. Tutaj akurat wolę te część z objaśnieniami, bo ćwiczenia ze względu na wiek książki, bywają nudne albo nawet bardzo nudne.

Książki do gramatyki przydaja się, żeby pewne kwestie rozjaśnić, powtórzyć i po prostu zrozumieć, ale tak samo jak nie polecam uczyć się pojedynczych słów, tak samo zakuwanie gramatyki nie ma większego sensu. Ucząc się języka, staraj się słuchać, oglądać i czytać jednoczenie zwracając uwagę w jaki sposób zastosowane jest zagadnienie gramatyczne, którego akurat się uczysz i wyrażenia, które udało Ci się ostatnio zapamiętać. Języka uczysz się najlepiej wtedy, kiedy jesteś w stanie od razu zastosować nabytą wiedzę.

Aby otrzymywać aktualne wiadomości na temat tego, co dzieje się na blogu, możesz śledzić mój FanPage Zapraszam również do obserwowania mnie na Instagramie.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s